З появою нових технологій завжди виникає безліч питань у людей, які цікавляться результатами досліджень. Наша мета - відповісти на всі Ваші запитання про пуповинну кров, стовбурові клітини та їх зберігання, щоб Ви могли прийняти усвідомлене, зважене рішення про зберігання пуповинної крові своєї дитини.

Найбільш поширені запитання та відповіді

Пуповинна кров, також відома як «плацентарна кров», — це кров, яка залишається в пуповині і плаценті після народження дитини і перев'язки пуповини. Вона є цінним джерелом стовбурових клітин, які генетично унікальні в своєму роді. До недавнього часу вона вважалася відходами та утилізували разом з плацентою і пуповиною.

Стовбурові клітини — це первинні клітини, які здатні самостійно відновлюватися і диференціюватися, і є першоосновою для всіх клітин нашого організму (клітин нервових тканин, кісток, м'язів і крові). У пуповинній крові, зокрема, знаходяться кровотворні стовбурові клітини, які можуть утворювати:

 • Червоні кров'яні тільця (еритроцити), які відповідають за перенесення кисню в усі клітини тіла;
 • Білі кров'яні тільця (лейкоцити), що відповідають за боротьбу з інфекціями;
 • Тромбоцити, які беруть участь в процесі згортання крові.

На сьогоднішній день стовбурові клітини використовуються, перш за все, для пересадки хворим після інтенсивної хіміотерапії і / або радіотерапії, які застосовуються для знищення ракових клітин. На жаль, хіміотерапія і радіотерапія знищують як ракові, так і здорові стовбурні клітини кісткового мозку. Для відновлення кровотворної системи пацієнта, регенерації його імунної системи і застосовується трансплантація стовбурових клітин. Трансплантовані клітини потрапляють в кістковий мозок пацієнта, збільшують там своє кількість, утворюючи нові клітини крові, і регенерують імунну систему.

Наукові дослідження, що проводяться з використанням стовбурових клітин, є багатообіцяючими. Останні результати свідчать про те, що:

 • стовбурові клітини пуповинної крові, будуть застосовані в лікуванні хвороби Альцгеймера або хвороби Паркінсона;
 • вони мають здатність перетворюватися в клітки м'язів, що в майбутньому можна буде використовувати в лікуванні захворювань серця;
 • проводяться клінічні дослідження трансплантації стовбурових клітин при лікуванні деяких спадкових хвороб і аутоімунних захворювань.

Так, якщо це обгрунтовано з медичної точки зору і якщо є достатня тканинна сумісність між донором і реципієнтом. Існує 75% ймовірність того, що тканинні антигени кровних братів / сестер сумісні.

Так. Результати багатьох досліджень показують, що стовбурові клітини пуповинної крові більш основні, мають велику пролиферативную динаміку в порівнянні зі стовбуровими клітинами, отриманими у дорослої людини з кісткового мозку або периферичної крові. Заморожування цих клітин запобігає їх старіння і їх поразки, які можуть з'явитися в клітинах на більш пізніх фазах їхнього життя. Зазвичай, вони не містять ракових клітин, які з'являються з роками під впливом навколишнього середовища.

Знайти сумісний кістковий мозок донора і реципієнта дуже важко, оскільки потрібна так звана «повна сумісність». Стовбурові клітини з пуповинної крові характеризуються меншою імунної «зрілістю», завдяки цьому їх трансплантація викликає менше ускладнень у реципієнта (в разі алогенних трансплантації - це менший ризик відторгнення і більш слабка реакція «трансплантата проти хазяїна»). Вони можуть використовуватися навіть при неповній сумісності. Це означає, що збереження пуповинної крові дає більше можливостей для проведення трансплантацій між членами сім'ї. Деякі дослідження довели, що показники виживання після використання пуповинної крові донорів - кровних родичів-вище в більш два рази, ніж при використанні пуповинної крові від донорів. Іншими причинами, за якими кістковий мозок поступається пуповинної крові, є:

 • пряма доступність стовбурових клітин в момент появи необхідності застосування їх в лікуванні, оскільки вони зібрані і зберігаються заздалегідь:
 • менший ризик появи реакції «трансплантат проти господаря» (Graft versus Host Disease, GvHD).

До 2011 року було проведено понад 25 000 трансплантацій пуповинної крові як у дітей, так і у дорослих. У багатьох випадках пуповинна кров використовувалася для кровних родичів дитини, від якого була зібрана. Протягом останніх двох років дослідження довели, що стовбурові клітини пуповинної крові можуть перетворюватися в клітки іншого роду, наприклад: м'язові або нервові. Регенераційні властивості стовбурових клітин - один з домінуючих питань в області регенерації тканин. Вважається, що стовбурові клітини є важливим біологічним ресурсом. Все більша кількість досліджень проводиться для виявлення потенціалу стовбурових клітин пуповинної крові, який можна буде використовувати в майбутньому в лікуванні таких хвороб, як хвороба Альцгеймера, цукровий діабет, захворювання серця і печінки, дистрофія м'язів, хвороба Паркінсона, травми хребта і інсульти.

В захворюванні «трансплантат проти господаря» пересаджені лімфоцити донора, відповідальні за стимуляцію імунних реакцій в організмі реципієнта, діють за своїми попереднім «сценаріями», і вважають клітини організму реципієнта чужими, що призводить до знищення клітин реципієнта лімфоцитами донора. Це стосується практично всіх клітин організму реципієнта. Найбільше атаці піддаються клітини, які мають короткий життєвий цикл, це клітини епітелію і деяких м'язових органів. Найчастіше мішенями атаки є шкіра, слизові оболонки, печінку і кишечник реципієнта. Симптоми цього захворювання (висип, кропив'янка, сухість та лущення шкіри і епітелію, диспепсія) - є наслідком пошкодження епітелію. Це важка і мало виліковна хвороба. Після трансплантації пуповинної крові подібні реакції виражені набагато слабкіше.

Сумісність відноситься до білків, які називаються антигенами системи HLA, які з'являються на поверхні лейкоцитів і інших клітин тіла. Вони визначають сумісність тканин між донором і реципієнтом. Незважаючи на те, що найкращою є повна сумісність, дослідження показали, що трансплантація пуповинної крові відбувається успішно навіть, якщо немає повної сумісності. Стовбурові клітини пуповинної крові менш розвинені в порівнянні зі стовбуровими клітинами в кістковому мозку.

Перша трансплантація пуповинної крові відбулася в 1988 р Станом на 2014 р було проведено більше 30 000 трансплантацій. Можливість забору та зберігання пуповинної крові стала більш доступною з кінця 1995р. Станом на сьогодні, понад мільйон батьків скористалися такою можливістю.

Забір пуповинної крові здійснюється відразу після народження і відділення дитини від пуповини. Процедура забору пуповинної крові проста і безболісна, повністю неінвазивна і не перешкоджає перебігу пологів.

Забір пуповинної крові здійснюється в спеціальний резервуар, в якому знаходиться консервуюча рідина (CPD), яка перешкоджає процесу згортання крові, і дає час на її доставку в лабораторію і препарацій.

Ні. Забір пуповинної крові проводиться відразу після народження дитини і відділення його від пуповини. Процедура триває приблизно 5 хвилин, є безболісною, простою і безпечною як для матері, так і для дитини.

Ні. Після підписання договору, Батьки отримують «комплект для забору крові», який містить абсолютно всі елементи, необхідні для отримання пуповинної крові. Батьки повинні тільки пам'ятати про те, щоб взяти комплект з собою в лікарню в день пологів.

Пуповинна кров після забору знаходиться в спеціальному резервуарі, який доставляється в лабораторію в Варшаві. Залежно від дня тижня, часу доби та місцезнаходження лікарні, наш Банк вибирає найкращий вид транспорту. Ми використовуємо такі форми транспортування пуповинної крові:

 • доставка кур'єром Банку;
 • повітряний транспорт
 • комбіновані перевезення (автомобіль і літак).

В результаті, 100% контейнерів прибувають в нашу лабораторію протягом 24 годин після забору. Крім того, для забору і транспортування крові за межами Польщі, наш комплект для забору крові розроблений таким чином, що кров залишається в безпеці навіть протягом 72 годин. Це було підтверджено в реальних умовах під час транспортування крові з Іспанії до Польщі в 2010 р, коли, через виверження вулкана, ПБСК був змушений використовувати автомобільний транспорт для доставки крові замість повітряного.

У разі кесаревого розтину, забір крові здійснюється безпосередньо після вилучення плаценти. Дослідження показують, що обсяги крові, отримані під час звичайних пологів і при кесаревому розтині - подібні.

Банк проводить аналізи як крові матері (кров береться під час пологів в обсязі 9 мл), так і пуповинної крові дитини. Кров матері досліджується на наявність вірусних та бактеріологічних інфекцій. Звичайно, можна проводити аналізи взятої пуповинної крові, але шкода «втрачати» 9 мл такої дорогоцінної крові. Аналіз крові матері дає достатню кількість достовірних даних. Під час аналізу пуповинної крові проводиться:

 • визначення кількості лейкоцитів;
 • перевірка життєздатності клітин;
 • мікробіологічні аналізи на присутність аеробних, анаеробних бактерій і грибків. З крові матері (9 мл) проводяться такі аналізи: HBs Ag, Анти-HBc Анти-HCV, Анти-HIV 1,2, Анти-CMV IgM, аналіз на сифіліс.

Теоретично, стовбурові клітини в умовах глибокого заморожування (при температурі нижче -150 ° C) можна зберігати сотні років. На практиці це довели японські вчені, які підтвердили життєздатність стовбурових клітин, заморожених в 1973 р Їх дослідження демонструють, що розморожені клітини зберігають здатність збільшувати свою кількість і утворювати колонії. Сучасні дані підтверджують, що клітини пуповинної крові, які зберігалися майже 24 роки, мають такі ж властивості, як на початку їх зберігання.

Це звичайно не потрібно. Принципом індивідуального зберігання стовбурових клітин є той факт, що донором і реципієнтом є один і той же організм. Звичайно, в разі використання цих стовбурових клітин для кровних брата / сестри або ж для іншого члена сім'ї дитини, стовбурові клітини необхідно перевірити на тканинну сумісність. Для цього до кожної замороженої ємності додається капсула зі зразком крові, щоб в разі необхідності була можливість її розморозити для проведення необхідних досліджень (визначення тканинної відповідності). Якщо про використання крові для іншої особи буде відомо відразу, то такий аналіз буде зроблений.

У момент підписання договору з Банком, ми присвоюємо індивідуальний ідентифікаційний номер, який знаходиться на всіх елементах комплекту і документації. Тому помилка або заміна неможлива.

Якщо у пацієнта, стовбурові клітини якого зберігаються в ПБСК, буде виявлено захворювання, в лікуванні якого необхідно застосувати стовбурові клітини, то треба повідомити лікаря про їх зберіганні в банку. Рішення про застосування стовбурових клітин в терапії приймає лікар.

У момент, коли прийнято рішення про трансплантацію стовбурових клітин, лікар повинен зв'язатися з нами для узгодження подробиць надання біологічного матеріалу і необхідної медичної документації. Батьки повинні зв'язатися з працівником Відділу з обслуговування клієнтів для відправки необхідної документації, в тому числі сертифіката, який був отриманий після передачі стовбурових клітин ПБСК - УБСК. Після надання документації Батьками і узгодження всіх деталей, пов'язаних з наданням стовбурових клітин, з лікуючим лікарем, стовбурові клітини будуть передані в зазначений центр / лікарню для їх терапевтичного застосування.

Це дає впевненість у тому, що стовбурові клітини пуповинної крові можуть бути використані для терапевтичних цілей в будь-який момент без необхідності пошуку донорів, що коштує дорого, забирає час і не гарантує успіху. Ранній початок лікування багатьох хвороб мінімізує ризик їх розвитку і збільшує шанс на повне одужання.

Нижче наведені основні документи, які регулюють діяльність нашого банку в Польщі, з юридичної точки зору.

Це три європейські Директиви:

Директива 2004/23 / ЄС Європейського парламенту та Ради від 31 березня 2004 р Про встановлення стандартів якості та безпеки віддачі, забору, тестування, обробки, збереження, зберігання і розподілу людських тканин. Директива Комісії 2006/17 / EC від 8 лютого 2006 г. Про введення в дію Директиви 2004/23 / ЄС Європейського парламенту та Ради щодо певних технічних вимог, що стосуються здачі, забору і тестування людських тканин і клітин.

А також:

Закон від 1 липня 2005 г. Про паркані, зберіганні та трансплантації клітин, тканин і органів.

В Україні також діє національне законодавство, а саме:

 • Закон України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині»;
 • наказ Міністерства охорони здоров'я «Про затвердження порядку забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові і / або плаценти».

Пологи проходять так само, як і в разі, якби батьки не віддавали на паркан пуповинну кров. Забір крові з пуповини настає тільки після її перев'язки. Рішення, в який момент пуповина повинна бути перерізана, повинні прийняти акушерка і лікар, приймаючи до уваги медичні знання і інформацію про вагітність, пологи, здоров'я матері і дитини і переваг, які є в палаті.